PROFILAKTYK.ORG

Karolina Kmiecik-Jusięga

Wykorzystanie historii polskich zwycięstw w profilaktyce.

 

Profilaktyka jest nauką interdyscyplinarną. Powinna wykorzystywać dorobek nie tylko pedagogiki, psychologii, czy antropologii, ale też historii. Historia Polski jest, wbrew powszechnej opinii, historią zwycięstw. A te, odpowiednio przedstawione dzieciom i młodzieży, mogą służyć:

pogłębianiu wartości narodowych,

- podwyższaniu samooceny, 

- szukaniu Autorytetów Ludzi, którzy zwyciężali, byli symbolami zwycięstwa, szczęścia, dobra

i innych pozytywnych wartości.

 

Dziś jest rocznica zwycięstwa, kiedy to latem 1683 roku, Jan III Sobieski, z Bożej łaski król Polski, wyruszył z Krakowa na odsiecz oblężonemu Wiedniowi. W dniu 12 września 1683 roku poprowadził do walki armię, która dała odpór tureckiej inwazji. W bitwie pod Wiedniem udział brały różne rodzaje wojsk, lecz decydującego uderzenia dokonała husaria.

250 lat później, dla upamiętnienia doniosłego zwycięstwa, z inicjatywy marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się na krakowskich Błoniach Wielka Rewia, w której wzięło udział 12 pułków kawalerii.

A dwa lata temu, 80 lat po tamtych wydarzeniach, Federacja Kawalerii Ochotniczej zorganizowała na krakowskich Błoniach wielką rewię nawiązującą do tej z 1933 roku.

Zwieńczeniem przedsięwzięcia były zawody kawaleryjskie, które odbyły się 21 i 22 września 2013 r. oraz defilada na krakowskim rynku.

Młodzież obserwująca to wydarzenie, w towarzystwie rodziców, opiekunów i nauczycieli, była pod wrażeniem. Rozbudzona ciekawość ukierunkowała energię młodych na poszukiwania dalszych informacji o królu, kawalerii, koniach, a nie na szukanie dostawcy dopalaczy...


Copyright © PROFILAKTYK.org