PROFILAKTYK.ORG

Karolina Kmiecik-Jusięga

Zarządzanie profilaktyką

 

Zarządzanie profilaktyką to przede wszystkim:

  • planowanie działań profilaktycznych na poziomie gminy (planowanie współpracy międzyresortowej oraz szczegółowe planowanie działań dla każdej placówki/instytucji)
  • metody motywowania wykonawców i realizatorów działań profilaktycznych w gminie do systemowej pracy i łączenia swoich obowiązków z działaniami profilaktycznymi  (np. nauczyciele w szkołach czy pracownicy socjalni w OPSach)
  • systematyczne prowadzenie diagnozy środowiskowej, szczególnie pod kątem rozpoznawania potencjałów społeczności, rozumienie znaczenia partycypacji społecznej w profilaktyce lokalnej
  • realizacja działań profilaktycznych i równoległa ich kontrola na poziomie gminy (monitoring  i ewaluacja)
  • wdrażanie modyfikacji i poprawek do systemu po zakończeniu planowanych działań, konsultacje społeczne, diagnoza środowiska lokalnego i podejmowanie decyzji wspólnie z zespołem doradczym.

 

Wysoki poziom zarządzania profilaktyką przyczynia się do systemowego wprowadzania postulatów profilaktyki zintegrowanej. Systemowość oznacza przyjęcie przez wszystkie podmioty współpracujące na polu profilaktyki jednego paradygmatu i jednej drogi myślenia o profilaktyce.

Jednomyślność w zarządzaniu profilaktyką determinuje wdrażanie programów i projektów opartych na podobnych założeniach teoretycznych i podobnej filozofii człowieka. Nie ma możliwości wprowadzania skutecznej profilaktyki w danej społeczności lokalnej, która jest oparta na wielu różnych, wykluczających się podejściach teoretycznych!

 

Dobre zarządzanie profilaktyką skierowane do dzieci, młodzieży i przede wszystkim dorosłych (rodziców, nauczycieli) wpływa na podwyższenie poczucia bezpieczeństwa w społeczności lokalnej, jednocześnie dając poczucie wolności członkom społeczności. 


Copyright © PROFILAKTYK.org